IT bez starostí

Náklady na provoz vozidla

Nedávno jsem se tu zmínil o tom, že není sranda si pořídit byt. Podobným tématem je i pořízení automobilu. Babička mi vždycky říkala, kup si auto, dneska to stojí pár korun. Ano, pořizovací cena ojetiny dnes nemusí být astronomická. Pokud budu chtít auto jen na popojíždění, pořídím si třeba Škodu Felicii za 7 000 – 10 000 Kč a vím, že svoji službu mi udělá. Ale nikdo už nepřemýšlí nad náklady spojené s provozem automobilu. Tedy palivo, pravidelné prohlídky (STK), povinné ručení, servis, výměna oleje, pneumatik, stěračů, doplňování vody do ostřikovačů, dálniční známka atd.

Pokud máte zájem, stáhněte si tabulku na konci příspěvku. Na prvním listu vyplňte základní údaje o automobilu. Vyplňují se pouze modře podbarvená políčka. Cena za koupi vozu, cena za přihlášení a registrační značky a povinné ručení. Na druhém listu je pak tankování a na třetím listu platby za servis a údržbu vozidla. Pište si sem opravdu vše. Tedy servis, myčku, všechny díly, které kupujete, já sem píšu i další věci související s provozem, třeba parkovné.

Jakmile začnete tabulky vyplňovat, tak na prvním listu v horní části můžete sledovat, jak se budou hodnoty měnit. Celkem zajímavými údaji je, kolik stojí 1 km jízdy jen za palivo, kolik stojí 1 km za vše, co jste za auto už dali nebo třeba kolik stojí vlastně auto a jeho provoz rozpočítáno na jeden měsíc jeho provozu. Rozhodně to už nebude tak růžové, jak si většina lidí myslí. Tabulka počítá s počtem měsíců a počtem najetých kilometrů, takže pokud vlastníte auto krátkou dobou, budou rozpočítané náklady samozřejmě vysoké a časem se budou „rozmělňovat“.

Vylepte si pak někam náklady na 1 km, až zase bude někdo chtít jen tak „někam hodit“ ;).

EDIT: 18.5.2015 - upraveny obě tabulky a přidána kolonka "Automobil plánuji vlastnit let". Unimatrix325 mi vytýkal, že kupní cena auta hodně zahejbá se statistikama. Pokud auto vlastníte třeba jen rok, tak je cena za 1 kilometr vysoká a postupně se s nižuje. Pokud do políčka napíšete například, že vozidlo plánujete vlastnit 10 let a nyní jej máte 1 rok, tak se kupní cena vydělí 10 a vynásobí 1. Tím se do výpočtu zohlední kupní cena pouze z 1/10, druhý rok to pak bude 2/10 a tak dále. Nikdo ale neví, jak dlouho vozidlo skutečně budete vlastnit a není tak na škodu vědět, kolik mě skutečně stojí s celou kupní cenou. Třeba pokud bych auto zbořil ve druhém roce, měl jsem náklady skutečně vysoké. V tom případě nechte políčko prázdné.

Tabulka nákladů na provoz automobilu – s ukázkovými daty

Tabulka nákladů na provoz automobilu - prázdná

Přidat komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.

Anonym HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <strong>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.