IT bez starostí

Praktické tipy pro rodiče s dětmi

Dnes bych se rád podělil o pár tipů tak trochu mimo běžná témata. A půjde o něco, co zjednoduší život rodičům s malými dětmi. Přitom nejde o nic složitého, čtěte dál.

Přechod z postýlky do postele

Když měla dcerka rošt v dětské postýlce zcela dole a byla ve věku, kdy jsme ji dávali do vlastního pokojíku, tak chtěla taky sama vylézat. Vyndali jsme jí 2 boční špricle. Postýlka se musela jakoby rozebrat, tedy odšroubovat čelo od bočnice a roztažením horního a spodního okraje nám šlo vyndat dvě krajní špricle. Vzniklou mezerou pak mohla v pohodě vylézat z postýlky ven. A protože si uměla otevírat dveře, tak po probuzení mohla dojít bez breku za námi.

Zároveň ale byla už dost velká a přemýšleli jsme, že by mohla dostat novou postel. Velmi se nám líbila malá postel z Ikei o rozměrech 70 x 160 cm. Je to varianta dětské postele, která vypadá už jako postel pro dospělé.

postel_ikea.jpg
Obrázek ze stránek www.ikea.com

Pak jsme ale došli na praktické otázky. Není to zbytečná investice? Jak dlouho jí budeme využívat? Chceme pro dcerku kvalitní rošt a matraci a na tento typ postele se vše musí koupit opět v Ikee. Navíc všechny matrace byly tenké a nepřišly nám moc kvalitní. Poté přišlo další kolo otázek, co když bude nemocná nebo bude mít noční můry a budeme si k ní chtít lehnout? Dospěli jsme tehdy k názoru, že taková velikost postýlky je zcela zbytečná a nepřináší žádnou výhodu. Je podle nás lepší koupit rovnou velkou postel 90 x 200 cm s pořádným roštem a matrací. Ta se doporučuje o výšce 18-20 cm, asi by stačilo i 15 cm, spíše tvrdší, pořídili jsme stupeň 4.

Na velkou postel je potřeba ještě velké zábrany, protože děti rádi v noci "cestují" a z postelí padají. My to vyřešili elegantně. Pořídili jsme pouze rám postele, konkrétně model TarvaPostel Tarva z Ikea z Ikei. Zábranou je samotný rám postele. Na postel jsem nenamontoval železné bočnice pro položení roštu, ale rošt jsem nechal ležet rovnou na zemi přímo v posteli, na to matraci. Pod roštem je stále dostatek místa k větrání a lamely nemlátí o zem. Postel je klasická 90 x 200 cm. Je zde dostatek místa, pokud si k dcerce chceme lehnout při uspávání, nebo když má v noci jakékoliv potíže. Postel navíc poskytuje dostatek místa jak už k spánku, tak i hraní a případnému skákání přes den.

Chce to jen dobře si změřit, jak vysoká bude matrace s roštem. My máme rošt 4cm, matraci 18 cm. Bočnice postele začíná ve výšce 20 cm, tedy 2 cm pod matrací a je vysoká 12 cm.

Rám postele, který slouží jako zábrana

Rám postele, který slouží jako zábrana

 

Dostatek úložného místa, hlavně levně

Tohle jsme řešili po koupi a rekonstrukci bytu, kdy jsme se nastěhovali a zjistili, že nemáme vlastně pořádně svoje skříně a s příchodem prvního potomka bylo potřeba vyřešit rychle nedostatek úložného prostoru. Původní plán byl našetřit a nechat si udělat vestavěné skříně v obýváku a na chodbě. Do dětského pokoje jsme chtěli koupit klasickou skříň. To se ale v tak krátkém časovém horizontu nedalo stihnout. A tak se jako dobrá volba kromě bazarových skříní (často dost ošklivých, omlácených a předražených) jevilo koupit něco opět z Ikei. Vyhrála to skříň TodalenOdkaz na externí web. Ta je ale jen šatní, tedy jedna horní police a šatní tyč. Pokud chcete více polic, není problém si je nechat udělat.

Já jsem si je objednal v Plzni u Dřevák K&C s.r.o.odkaz na jiný web, ale pobočky mají i jinde po ČR a zdaleka nejsou jediní. Stačí si jen říct, jaký rozměr polic (doporučuji tak o 5 cm méně, než je hloubka skříně), počet, dekor (vyberte si na místě), olaminování (jen přední strana, lepší je ABS hrana 2mm, ale stačí i běžná 0,5 mm). Nezapomeňte dokoupit i podpěrky polic, nejlépe rozměr 5x5 zinek.

Ještě před složením skříní jsem si předvrtal díry na podpěrky polic, chce to si dopředu rozmyslet, jak budou police od sebe. Nejlepším řešením je pak navrtat díry po celé straně třeba po 3 cm, ale ta pracnost je dost velká. Já si navrhl vzdálenost polic a navrtal vždy 3 díry, aby se s policí dalo troch pohnout nahoru nebo dolu.

Z provizorního řešení se stalo zatím trvalé. Skříň máme takhle v ložnici, v dětském pokoji a v obýváku dokonce 3 vedle sebe místo vestavěné skříně. Horní police je mělká a nakonec jsem ji taky vyměnil za větší, nutností to ale není.

Cenová kalkulace vychází přibližně na 1 800 Kč za jednu skříň, novou:

1x šatní skříň - 1 290 Kč
5x police         - cca 500 Kč (záleží na dekoru)
16x podpěrka polic - 16 Kč

 

Šatní skříně s doplněnými policemi      Šatní skříně s doplněnými policemi
Šatní skříně s doplněnými policemi   

Týdenní kalendář pro děti

Pro nás dospělé je rozložení týdne jasné, ale jak se mají v jednotlivých dnech orientovat děti? Vytvořte jim týdenní kalendář. Může být na lednici, stěnu nebo skříň. Je to jedno. Ale pro inspiraci ukážu ten náš.

Kalendář je z papíru a přichycen magnety na lednici. Na žlutém papíře je vytištěn seznam dnů v týdnu, každý den má i svůj obrázek. Nad seznamem je šipka, která naznačuje, jaký je den dnes. Pod seznamem se pak magnety přichycují různé kartičky, co nás ten den čeká.

My používáme zatím kartičky: Táta v práci, Školka, Doktor, Přespání u babičky, Narozeniny a svátky, Výlet, Bazén.

 

Šatní skříně s doplněnými policemi

Týdenní kalendář na lednici

Kam s dětskými výtvory

Když se nám začaly hromadit různé výtvory od dcerky, přemýšleli jsme, kam a jak je pověsit. Nejrychlejším řešením bylo natlouct do zdi dva hřebíky a mezi ně natáhnout provázek. Na provázek se pak pověsí obrázky buď klasickým kolíkem na prádlo nebo kancelářskýma klipama jako na fotce níže. Provázek pořádně napněte, aby se neprověsil. Pokud tam nebude věšet těžké výtvory jako my, tak těch pár obrázků unese jakýkoliv běžný provázek (motouz). Tohle řešení je perfektní i pro častou obměnu obrázků, která je rychlá a snadná.

Napnutý provázek pro pověšení obrázků na zeď pomocí kancelářských klipů                          Napnutý provázek pro pověšení obrázků na zeď pomocí kancelářských klipů

Napnutý provázek pro pověšení obrázků na zeď pomocí kancelářských klipů
 

Přidat komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.

Anonym HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <strong>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.