IT a bezpečnost bez starostí

Povídání nejen o počítačích a soužití s nimi. Tipy a postupy. Jak to vlastně funguje.

Filtrujeme webové stránky aneb URL filtering na Mikrotiku

Filtrujeme webové stránky aneb URL filtering na Mikrotiku

Po internetu brouzdáme všichni a pro většinu z nás na tom dokonce závisí naše práce. Denně vyhledáváme informace, provádíme rešerše, komunikujeme mezi sebou a sledujeme videa. Jenže internet není bezpečným místem a je jen otázkou času, kdy se členové naší rodiny, studenti nebo naši zaměstnanci dostanou na pochybné stránky. S pomocí funkce filtrování URL adres (odkazů na webové stránky) můžeme tyto hrozby minimalizovat a udržovat tak uživatele na své straně v bezpečí. 

Základní parametry IP kamer a jak se v nich vyznat

V tomto článku bych chtěl shrnout základní parametry a vlastnosti kamer. Kamery totiž zná každý a vídáme je dnes skoro na každém kroku. Ale vývoj, jaký ušly za poslední roky je tak rychlý, že mnoho lidí již ani netuší, jaké jsou v roce 2022 možnosti. Pojďme si představit základní vlastnosti kamer. Vycházet budu pouze z IP kamer především od výrobce Hikvision. - Provedení kamer - Rozlišení - Objektiv - DWR - IR přísvit - AcuSence - ColorVu - DarkFighter - LiveGuard

Mikrotik - L2TP VPN mezi pobočkou a centrálou

Dnes se budu věnovat nastavení L2TP VPN z pobočky, která není na statické veřejné IP adrese. Jde tedy o nějakou menší kancelář, která potřebuje přistupovat do sítě na centrále, kde je router s funkcí VPN koncentrátoru na své vlastní pevné veřejné IP adrese. Pak tu máme tedy nějakou vzdálenou pobočku, odloučené pracoviště nebo detašované pracoviště. Zde máme taky router, který nemusí mít pevnou veřejnou IP adresu. VPN bude vytočena mezi routery. Do tunelu budeme posílat jen komunikaci, kterou potřebujeme dostat na centrálu. Ostatní komunikace do internetu půjde napřímo. Na klientských zařízeních nic nastavovat nebudeme, o vše se postará router Mikrotik ve funkci L2TP klienta.

Mikrotik - konfigurační tipy, díl 2.

Výhodami Mikrotiku jsou jeho široké možnosti nastavení, množství funkcí a jednotný operační systém napříč celým portfoliem (myšleno RouterBoard a RouterOS). Jeho přednosti mohou být zároveň i jeho slabinou. Hlavně pro nezkušené uživatele, kteří často tápou ve všech těch možnostech a terminologii.  Co nás čeká: * NTP, synchronizace času * Bridge - z routeru switch * DHCP, server i klient * Wi-Fi * Vypnutí nepotřebných služeb, bezpečnost * Zapnutí statistických grafů * Nastavení emailu pro odesílání emailových notifikací

UniFi/Mikrotik - více Wi-Fi sítí a rozdělení do VLAN

Konfigurace modelového příkladu UniFi a Mikrotik. Používání více SSID na Wi-Fi AP. Rozdělení provozu do VLAN. Logické oddělení sítí. Example configuration of the UniFi and Mikrotik. Using multiple SSIDs on a Wi-Fi AP. Segmentation of traffic into VLANs. Logical separation of networks.

UniFi - konfigurace Wi-Fi AP v jiném subnetu než je controller

Jak připojit UniFi AP na UniFi controller, pokud jsou na jiném IP subnetu. Pokud totiž nejsou ve společném subnetu, sami se nevidí. How to connect UniFi APs to an UniFi controller if they are on a different IP subnet. If they aren't in the same subnet, they don´t see each other.

Mikrotik - konfigurační tipy, díl 1.

Výhodami Mikrotiku jsou jeho široké možnosti nastavení, množství funkcí a jednotný operační systém napříč celým portfoliem (myšleno RouterBoard a RouterOS). Jeho přednosti mohou být zároveň i jeho slabinou. Hlavně pro nezkušené uživatele, kteří často tápou ve všech těch možnostech a terminologii.  Co nás čeká: * Safe Mode, jak se "neuříznout" * export konfigurace do textové podoby * vysvětlení Allow Remote Request v DNS * rychlosti a výkon Mikrotiku * IP adresy na bridge nebo porty? * služby - SSH, Telnet, Winbox * Address List

Základy Wi-Fi sítí

Wi-Fi je technologie, kterou dnes zná a používá každý. Zároveň je to ale technologie, o které vlastně lidi ví obecně dost málo a vznikají pak nedorozumění a nesplnitelná očekávání. Proto zkusím tímto článkem některé věci osvětlit.
Subscribe to Počítače a IT