IT bez starostí

Facebook - podvodné stránky a spam, díl druhý

Už mě celkem začíná štvát přístup lidí k sociální síti Facebook. Nikomu nebráním, se přidat do jakékoli skupiny chce, ale proboha, aspoň tím nespamujte nás inteligentní lidi! Je mi záhadou, že takové množství lidí uvěří blábolům, které na Facebooku kolují, co pak nedokážete trochu přemýšlet a jen bezhlavě plníte, co Vám nějaká stránka řekne? Takže když si založím stránku s názvem "Skoč z okna", do popisu dám "Klikni na To se mi líbí a pak vyskoč z okna", uděláte to? Pomalu začínám věřit, že pár lidí by to fakt udělalo.

Dost lidí už mi říkalo o skupině, která slouží jako petice proti placenému Facebooku. Dyť tohle už kdysi kolovalo po ICQ a nikdy se ICQ nezpoplatnilo. Je to jen poplašná zpráva. Navíc zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg ve svém prohlášení pronesl, že Facebook byl a navždy bude ZDARMA! Facebook ani peníze za účty nepotřebuje, žije si celkem na vysoké noze z příjmů z reklam. A kam jinam firmy s reklamou půjdou, než na Facebook, kde je téměř každej a reklama je tu na očích milionů lidí. A z reklam jdou mnohem větší peníze a buou ještě větší, čím více bude uživatelů. Z tohoto důvodu po Vás Facebook žádné peníze ani chtít nebude.

A teď k jedné stránce, která nasbírala hodně členů a většina tomu asi i dokonce plně uvěřila, pojďme si stránku trochu rozebrat a na konci Vám řeknu, k čemu je dobré mít stránku se sto tisícema fanoušků.

Jde o stránku "Výstraha, doporučuji přečíst" (http://www.facebook.com/pages/Vystraha-doporucuji-precist/1326754001097… - Update: stránka již neexistuje). Převzal jsem celý text stránky a pod každý odstavec napíšu svůj názor.

Stránka:
Předem bych chtěl poděkovat všem uživatelům ,že využíváte našich služeb na facebooku. Nyní mi dovolte, abych se představil. Jsem hlavní administrátor facebooku pro Českou republiku. Vytvořil jsem tuto stránku pro nastávající změny na facebooku. Stejně tak jako je tato stránka, jsou vytvořeny stejné stránky v každém státě.

Já:
Podvodná informace, technické zastoupení Facebooku v ČR zatím žádné není (obchodní zastoupení ovšem ano). Administrátoři nepotřebují žádnou takovou stránku. Všechny změny se dějí postupně a bez přičinění uživatelů, takže si jich většinou ani nevšimnete. A i kdyby byl nějaký hlavní administrátor pro ČR, rozhodě by se neprezentoval na nějaké stránce plné keců.

Stránka:
Tyto stránky mají za účel odstranit neaktivní účty a zároveň upgradovat váš uživatelský profil na verzi API 1.3.1. Uživatelské účty bez této vylepšené verze nebudou již na facebooku fungovat a zároveň budou odstraněny společně s neaktivními účty. Facebook se stal natolik populární, že se začal zpomalovat a občas trpí i krátkodobými výpadky. Hlavními problémy jsou neaktivní uživatelské účty. U neaktivních profilů musí servery neustále kontrolovat, zda u nich nenastal nějaký problém, protože by pak měli být používány. To má za následek nadměrných výkonů serverů a tím pádem se pak celý facebook zpomaluje a občas trpí i výpadky některých funkcí. V určitých hodinách jsou servery těmito problémy přímo až zahlceny a nastávají problémy. Proto jsme se museli uchýlit k razantním krokům.

Já:
Neaktivní účty nejsou žádným hlavním problémem. Zátěž serveru představují především aktivní účty. Co asi tak neaktivní účet dělá za zátěž, když je neaktivní? Pokud by Facebook odstraňoval účty, které vytvářejí hlavní zátěž, smazal by právě aktivní účty – takže nesmysl. Navíc je proti ideologii Facebooku a všech sociálních sítí, mazat účty.

Stránka:
Na této stránce je zároveň nainstalována aplikace, která vám provede upgrade na vylepšenou verzi API 1.3.1. Všem lidem v České republice do několika dní bude doručena tato stránka, kde se musí stát fanouškem a upozornit další přátele. Jakmile se odmítne stát fanouškem či rozeslat pozvánky svým přátelům, aplikace jeho profil označí a bude odstraněn spolu s neaktivními účty.

Já:
Dyť přece Facebook dle toho vyjádření hledá neaktivní účty, pokud jste aktivní a jen nekliknete na To se mi líbí a nepošlete tuhle stránku ostatním, tak se to přece vzájemně vylučuje, že by Vás to smazalo! Je to pouhé navádění, aby jste spamovali ostatní!


Stránka:
Je nutné dodržet přesný postup!

1. Stát se fanouškem této stránky
2. Poslat pozvánku všem Vašim přátelům

Jakmile se stanete fanouškem této stránky (kliknout na "To se mi líbí"), klikněte nalevo pod profilovou fotkou na "Navrhnout přátelům" a poté se vám zobrazí okénko s přáteli, kterým pošlete pozvánku, zkopírujte si tento kód (níže) do webové adresy (tam kde píšete www.facebook.comOdkaz na externí web) a zmáčkněte Enter. Všichni vaši přátelé budou za okamžik označeni. Pak už jen kliknete na "zaslat pozvánky". Pokud by to snad nefungovalo, je nutno označit všechny Vaše fanoušky ručně.

Zkopírovat tento kód namísto webové adresy:

javascript:elms=document.getElementById('friends').getElementsByTagName('li');for(var fid in elms){if(typeof elms[fid] === 'object'){fs.click(elms[fid]);}}

Já:
Klasika, takovýto postup je u všech těchto podvodných stránek stejný, nic Vám nebude fungovat, pokud nepozvete úplně všechny. Cílem autorů je pouze nahnat do skupiny co nejvíc lidí. Žádná aplikace se Vám nikdy pozváním všech nezpřístupní! Akorát ze sebe děláte blbečky, kteří naletí každé volovině.


Stránka:
Po rozeslání pozvánek vašim přátelům se vám přes naši aplikaci spustí upgrade na verzi API 1.3.1. Nejedná se o žádné viditelné změny, jde pouze o rychlejší zpracovávání dat na vašem profilu. Děkujeme za vaši trpělivost a věříme, že i nadále budete využívat služby společnosti Facebook. Jsme tu pro vás.

Já:
Žádná stránka ani skupina nemá právo cokoli na Facebooku měnit! To můžou jen administrátoři Facebooku a rozhodně se dají měnit pouze komponenty přímo na serverech Facebooku. Nikoli ve Vašem prohlížeči!!! A Facebook Vám rozhodně půjde dál. Navíc si myslím, že většina lidí stejně neví, co to API znamená.

A teď ke slíbenému závěru. Na stránkách s velkým počtem fanoušků se prostě vydělává nebo se z lidí dělají blbci. Není problém změnit skupině, kde je třeba 150 000 lidí, název. Nejčastěji se používají pak názvy rasistické, hanlivé nebo urážející a Vy v takové skupině pak jste! Protože málokdo si hlídá, v jakých skupinách vlastně je a pokud jste ve 200 skupinách, těžko postřehnete změnu. Zadruhé se jednoduše prodají, je to prý někdy celkem výnosný byznys. Viz třeba http://webtrh.cz/101415-prodam-stranky?p=551604#post551604Odkaz na externí web. Bude jich určitě více, tak když na nějakou ještě narazím, připíšu ji sem.

Tak už se vzpamatujte a přemýšlejte trochu, nebuďte jak tupé ovce. (Pokud máte podezření na nějakou stránku, zkuste si něco vygooglit, nebo se mě klidně zeptejte, rád vysvětlím). A pokud na nějakou podvodnou stránku narazíte, nebojte se kliknout na tlačítko "Nahlaste stránku", které se nachází úplně dole v levém sloupci u každé stránky.

UPDATE: už i e-mail na stránce uvedený Facelama@centrum.cz vypovídá o něčem, žádná seriozní firma by si nezvolila takový e-mail. Přímo se Vám vysmívají, že jste lamy na Facebooku ;).

 

Do not send spam
Obrázek se svolením Vlado / FreeDigitalPhotos.net
 

Kategorie

Komentáře

A právě proto pořád říkám, nepoužívejte Facebook vůbec. Nic tím nezkazíte a nezvýšíte zátěž serverům :)

Přidat komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.

Anonym HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <strong>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.