IT bez starostí

Instalace Drupal 6 a jeho nastavení


Pozn: návod není zcela dokončen a už ani nikdy nebude :)

Stažení redakčního systému Drupal

Na oficiálních stránkách www.drupal.org je vždy na hlavní stránce odkaz ke stažení Drupalu. Během psaní tu byla vetze 6.19 (19. 09. 2010). Rovnou si stáhněte i češtinu ze stránek Translation.

Příprava a nahrání na server

Oba stažené soubory odzipujte. Češtinu nahrajte do složky s Drupalem. Bude potřeba provést drobnou úpravu souboru .htacces, který se nachází v rootu Drupalu. Zakomentujte řádky #Options –Indexes, #Options +FollowSymLinks, Override PHP settings a část Ifmodule. Odkomentujte RewriteBase. Použít můžete i můj .htacces a případně i robot.txt. Oboje najdete v htacces_robot.zip. Pokud se nějaká část textu v .htacces nenachází, prostě to přeskočte.

Pusťte si FTP klienta, já používám FlashXP nebo Total Commander, a celou strukturu nahrajte na server. Pokud má váš poskytovatel hostingu místo klasického FTP zabezpečený přenos, tedy SFTP, doporučuji WinSCP.

Instalace

Napište do prohlížeče adresu vašeho webu. Zobrazí se instalační průvodce, zvolte češtinu. Není zde nic složitého, je potřeba jen správně vyplnit údaje o databázi, která musí již existovat. Více o tom možná napíšu. Vyplňte název DB, login, heslo, server je většinou localhost, v rozšířených možnostech zadejte ještě prefix tabulek, třeba D6_. Pokud jde vše jak má, po chvíli se dokončí instalace a Drupal Vás vyzve k zadání jména a hesla prvního účtu, který jako jediný má přístup a oprávnění kamkoli.

Základní nastavení

V rootu Drupalu na serveru vytvořte dvě složky, files a tmp. Do první se budu ukládat soubory ke stránkám a druhá slouží pro potřeby Drupalu. Běžte do Nastavení webu - Systém souborů. Nastavte Cesta k souborovému systému: files a Dočasný adresář: tmp (bez lomítek). Nyní jděte do obou složek a editujte v nich soubory .htacces a to tak, že vymažte jejich obsah celý. Nemažte ale celé soubory.

Vytvořte v /sites/all/ složky modules a themes. Do nich se nahrají moduly a nová témata vzhledu. Ale o nich až dále.

V Uživatelé - Uživatelské nastavení nastavte, že nové účty mohou zakládat jen Administrátoři. Pokud tedy nehodláte provozovat web, kam se lidé mohou registrovat své účty.

V Nastavení webu - Informace o webu si vyplňte základní informace o Vašich stránkách.

Nyní máte postaven základ Drupalu. Trochu si to případně očuchejte a budeme pokračovat dál. Zatím byl návod obecně pro začátek. Nyní budu popisovat jednotlivé moduly a nastavení, jak je používám já. Tedy nemusí to ostatním vyhovovat, ale v této konfiguraci jsem s tím spokojen a používá to tak hodně mých známých.

Moduly

Na stránce http://drupal.org/project/modules si stáhněte potřebné moduly, v době psaní toho návodu používám a doporučuji následující moduly:

- vytváření článků, stránek a obsahu

cck – vytváření nových polí pro stránky, prostě další kolonky a obsahy
ckeditor – GUI editor pro psaní článlů, něco jako psaní ve wordu
 ckeditor.com - samotný ckeditor, který nahrajte do slozky /sites/all/modules/ckeditor/ckeditor/
filefield – pole "soubor" pro CCK, aby bylo možné nahrávat a přikládat soubory
filefield_paths – automatické cesty pro soubory (kam se bude ukládat)
filefield_sources – zatím nepoužito
getid3 – čtení tagů z uploadovaných souborů
globalredirect - zatím nepoužito
image_resize_filter – změny velikosti obrázků v textu na přednastavenou velikost
imageapi – úprava obrázků
imagecache – předdefinování úpravy obrázku, nakonec nepoužívám
imagefield – pole "obrázek" pro CCK, aby bylo možné nahrávat a přikládat obrázky
imce – souborový manager, nefunguje mi jak by měl
insert – vkládání nahraných obrázků do textu přes jedno tlačítko
jquery_update
lightbox2 – light efekt pro prohlížení obrázků
nodewords – vytváření meta tagů (klíčová slova, popis, abstrakt)
pathauto – automatické cesty obsahů
token – prostě token ;)
views – vytváření pohledů na obsah, jejich třídění a zobrazování, lze tím skládat různé obsahy a příspěvky do jedné stránky
webform – umožňuje vytvářet nové formuláře

- usnadnění práce a administrace

admin_hover – ovládací ikony u stránky (upravit, nevydáno, smazat)
admin_menu – rychlé administrační menu, lepší než navigace Drupalu
poormanscron – spouštěč cronu
watchdog_live – hlídá aktualizace pro instalaci Drupalu a modulů
xmlsitemap – vytváří XML sitemap webu

- zajímavé a užitečné moduly

captcha – ochrana proti spamu
db_maintenance – údržba databáze
guestbook – návštěvní kniha
pjirc – IRC brána

Moduly si stáhněte, rozbalte a nahrajte do sites/all/modules a povolte je v Prvky webu – Moduly. Doporučuji program WinRAR, ve kterém se dají rozbalit všechny moduly naráz.

Na stránce Uživatelé - Oprávnění nastavte práva jednotlivým rolím (přihlášený a anonymous). Nové role přidáte na stránce Uživatelé - Role. Já používám anonymní, přihlášený a svůj vytvořený admin. Důvod? Anonymous je běžný návštěvník, přihlášený třeba může napsat článek a já jako admin smím vše.

Řešení pro efektivní práci

Tak a dostáváme se k řešení modulů. Osobně tedy doporučuji kombinaci modulů CCK, ImageField, FileField, FileField_path, Insert, LightBox2, Image resize filter. Stručně shrnuto, vytvoříme si tak pole obrázek a pole soubor u jednotlivého typu souboru. Nahrání souboru/obrázku je velice snadné stejně tak jako jeho umístění do textu. Jednotlivé moduly proberu níže.

Princip modulu CCK

Při vytváření stránek nebo článků máme k dispozici základní pole, jako je třeba Nadpis, Text, Nastavení menu. Dá se říct, že pro pokročilejší uživatele je tohle dost málo. Proto je tu modul CCK. Ten nám umožní vytvořit si jakékoli další vlastní pole, ať už textové, pro vložení souboru, nebo obrázku.

Jděte do Správa obsahu - Typy obsahu, zde si vyberte jaký typ obsahu chcete změnit. Vyberu například  Stránka a kliknu na Manage Fields. Zobrazí se seznam všech polí, která k typu obsahu Stránka patří. Pod tím pak je možnost přidat nové pole. Vyplňte Nadpis (pro nás) a Name (strojová cesta, musí být jedinečná) a Typ (soubor, obrázek). Na výběr z typů máte podle toho, jaké moduly máte nainstalovány (FileField, ImageField). Takže zvolíme Typ soubor a element File upload nebo Obrázek.

Takto vytvořené pole pak posuneme, na jaké pořadí potřebujeme a uložíme. Dejte Nastavení u nově vytvořeného pole a upravíme pár položek:

FileField path settings - File path nastavit, kam se bude ukládat, já například používám [type]/[title]/. Hlavně tam už nepište files ani / na začátek. Takhle se to bude ukládat do /files/stranka/nazev_stranky. Zástupné znaky jsou jako nápověda po rozbalení File path replacement patterns. Dál si zaškrtáme volby clean up settings.

INSERT – povolit jeho použití a styly, nastavit defaultní. Já to mám tak, že mám povolen INSERT, styly: automatic, link to file a originate,  default: automatic a maximální šířku 400px. Celikosti si už nastavte dle sebe.

Ve Files source možno povolit IMCE. V globálním nastavení pak Number of values: neomezené (nebo počet, kolik je možné uploadovat souborů).

Uložte a klikněte nahoře na Display Fields a zaškrtněte Exclude, jinak se budou soubory zobrazovat samy od sebe v textu.

Vstupní formáty

Jděte do Nastavení webu - Vstupní formáty - Výchozí: Full HTML. Dát nastavení, zde si zaškrtávám: HTML korektor, Image resize filter, URL filter, Zlom řádků a vše, co souvisí s Lightboxem.

Lightbox2

Nastavení webu – Lightbox2. V Layout settings si vše přepsat na češtinu. V CCK display settings zvolit Group by field name and node ID. Pokročilé volby - Location on Java script - Patička.

Spouštění cronu

Jedná se o modul Poormancron, používám starší verze 1.1 nebo 1.0. Ta nejnovější mi přijde, že nefunguje jak má a hlavně nejde spouštět cron v požadovaném intervalu. Nastavení najdete v Nastavení webu – Poormancron.

Imagecache

Tady potřeba nastavit i kvůli Lightboxu2. Nastavení webu - Vstupní formáty - Nastavení Full HTML - Nastavení - zaškrtnout If resized, add a link to the original image. Optionally, give it the class: a k and/or a rel attribute:lightbox

CKeditor

WYSIWYG editor pro snadné psaní článků, vzhled jako MS Word.

Kategorie

Přidat komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.

Anonym HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <strong>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.