IT bez starostí

Osobní finance a finanční poradci, díl 4. - Spořící účty

Dnes už asi není žádný spořící účet, na kterém by se dalo vydělat. I když vezmete ten nejlepší na trhu, bude se pohybovat na hraně inflace a spíš pod ní. Měl by tedy alespoň držet hodnotu peněz. Každopádně je to lepší, než nechat peníze ležet na běžném účtu, kde je poskytuje bance, aby na nich vydělávala, půjčovala je a jinak otáčela, ale Vám pouze ztrácí na hodnotě.

piggybanks_inside_piggybank_stuart_miles
Obrázek se svolením Stuart Miles / FreeDigitalPhotos.net

Pro dobré zajištění budoucnosti je vhodné mít na běžném účtu peníze na běžné výdaje až do další výplaty + půlku až jeden plat jako rychlou rezervu a na spořícím účtu mít rezervu alespoň 3-6 měsíčních platů. Nikdy nevíte, co přijde a budete potřebovat rychle přístup k penězům. Spořicí účty (téměř všechny) umožňují okamžitý přístup k penězům buď převodem, nebo výběrem, přitom jejich vedení bývá zdarma. Navíc zde peníze neztrácí tolik hodnotu, jako na běžném účtu.

Více si můžete přečíst třeba v mém starším příspěvku Běžný a spořící účet, ale který.

Všechny díly seriálu:

Komentáře

Nedávno jsem se díval na video o osobních financích, kde také doporučovali držet na spořícím účtu maximálně 6ti násobek platu. Dále už hrozí znehodnocení peněz inflací a je vhodné je investovat např do nemovitostí.

Přidat komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.

Anonym HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <strong>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.