IT bez starostí

Platba kartou v zahraničí

Neustálé zvyšování daní díky Kalouskovi a odpadky místo kvalitních potravin už i mě vyhnaly na nákupy mimo ČR. Konkrétně tedy do Německa. Někdy se možná zmíním o rozdílech mezi českými a německými obchodními řetězci, ale dnes to bude o placení kartou v zahraničí (a to nejen tedy v Německu).

Ten, kdo takhle jezdí nakupovat, asi řeší otázku, kde a kolik euro (jiné měny) si vyměnit. Když si vyměníte málo, tak si nekoupíte vše, co budete potřebovat a pokud si vyměníte moc, zase vám pak zůstanou ležet doma v šuplíku. Navíc hledáním nejlepšího kurzu ve směnárnách taky můžete strávit třeba celý den.

Tak proč si tyhle starosti neušetřit? Plaťte jednoduše debetní (platební) kartou. Banka vám to hezky převede v celkem slušném kurzu. Kurz deviza (bezhotovostní forma) je lcca stejný jako kurz valut (hotovosti).

Platební karty

Spousta lidí si myslí, že karta musí být embosovaná. Vězte, že nemusí (pokud to neplatí 100%, opravte mě). Embosovaná karta je karta, která má jméno držitele, číslo karty a datum platnosti vyražený do reliéfu (vystouplý text). To umožňuje použít kartu i na elektronicky neověřované transakce v offline terminálech (žehlička). V těch se karta "projede" a údaje se obtisknou na fakturu.

Troufnu si říct, že dnes už budou ve většině vyspělých zemích terminály všude online, tedy elektronicky ověřitelné transakce. S nutností mít embosovanou kartu se setkáte leda v zapadlé restauraci někde uprostřed lesa :). Pro náš nákup v supermarketech ji tedy vážně nepotřebujeme a bude nám fungovat každá platební karta, jejíž logo má obchodník nalepené na dveřích. Dejte tedy pozor, někde berou třeba jen Visa a s Maestrem si prostě neškrtnete. Co se týká opět supermarketů, berou téměř vždy veškeré karty.

Někdo říká, že v zahraničí neberou "české" karty. Nic jako "česká" karta neexistuje. Ikdyž je banka čistě česká, stejně vydává platební karty některé z karetních společností jako jsou VISA, Maestro nebo Mastercard. A ty samozřejmě platí "celosvětově".

Platba kartou v EUR se provádí tak, že banka podle svého kurzu přepočte částku z EUR na CZK a tu zúčtuje. Pokud je platba v jiné měně, nejdříve se přepočítá z jiné měny na EUR u karetní společnosti a poté standardně z EUR na CZK u banky.

Např: Pokud zaplatíte v Chorvatsku v HRK VISA kartou, převede společnost VISA dle svého kurzu HRK na EUR. Tuto částku si vyžádá u vaší banky. Banka pak provede konverzi z EUR na CZK a tu zúčtuje. Pokud platíte v USD, převod se většinou nedělá přes karetní společnost, ale rovnou v bance.

Pro společnost VISA se můžete na aktuální kurzy podívat na jejich webuOdkaz na externí web.

K 24.7.2012 platily následující kurzy:

VISA
1 UNITED STATES DOLLAR = 0.825928 EURO
1 CROATIAN KUNA = 0.133291 EURO

  USD EUR
FIO 20,60 25,33
ZUNO 21,89 25,87
Airbank 21,15 25,91

Na ukázku a hlavně sám pro sebe jsem srovnal banky, které používám a u kterých mám kartu, i pro výběry z bankomatů a zahraniční platby. Proč zrovna tyhle banky, to si můžete přečíst v příspěvku Běžný a spořící účet, ale který.

Banka                    Airbank            FIO                      Zuno                 AXA bank
Výběr z bankomatu vlastní banky zdarma zdarma1 18 Kč5 ---
Výběr z bankomatu jiné banky v ČR 25 Kč 30 Kč/35 Kč/6 Kč2 38 Kč 29 Kč
Výběr z bankomatu v rámci EU (mimo ČR) 25 Kč (i na pobočce) 80 Kč + 0,5 %
(ČSOB karta v SR 6Kč)
80 Kč 1 % zčástky, min. 59 Kč
Výběr z bankomatu mimo zemí EU 200 Kč (i na pobočce) 80 Kč + 0,5 % 80 Kč 1 % zčástky, min. 59 Kč
Příchozí platba zahraniční  200 Kč 100 Kč3 0 Kč ---
Příchozí SEPA platba (EUR) 200 Kč 25 Kč4 0 Kč ---
Odchozí platba zahraniční 200 Kč 250 Kč 280 Kč ---
Odchozí SEPA platba (EUR) 300 Kč 50 Kč4 180 Kč ---

1 10 výběrů za měsíc
2 u FIO karet 30 Kč, u ČSOB karet v bankomatu ČSOB 6 Kč a v jiných 35 Kč
3 400 mimo USD, GBP, PLN, HUF nebo CZK
4 Platby v EUR z a na slovenský účet zdarma
5 Raiffeisenbank, první výběr v měsíci je zdarma

UPDATE: V Německu málokde akceptují platební karty VISA, nejlépe tu uspějete s kartami Maestro, které má téměř každý němec. Naposledy jsem ji použil v Kauflandu v Chamu.
 

Komentáře

Přidat komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.

Anonym HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <strong>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.