IT bez starostí

Stránky zvyšující internetovou gramotnost

Tak si tak projíždím web, mejly a co je nového na Facebooku a ani mě už nepřekvapuje, jak jsou někteří lidé hloupí. Jak na všechno skočí, všemu věří, na všechno kliknou, všechno rozešlou dál a vůbec nepřemýšlí. Všichni ví, že internet je plný nástrah a přitom si většina na nic nedává pozor. Jenže to je špatně, že mě to už ani nepřekvapuje! Měl bych proti tomu začít bojovat? Ne, s větrnými mlýny nebojuji, nedá se vyhrát.

Přemýšlel jsem tedy nad stránkami, které v tomto boji proti internetové negramotnosti bojují a tady jsou:

http://hoax.czOdkaz na externí web

Jedním z velmi častých nešvarů, který se na Internetu vyskytuje, je šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, tzv. hoaxů.

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o těchto nástrahách, se kterými se denně setkává a které znepříjemňují nebo ohrožují jeho běžné používání Internetu a jsou i v rozporu s Netiketou.

Najdete zde pravidelně aktualizovanou databázi nejrozšířenějších podvodných e-mailů. Dříve než rozešlete jakýkoliv řetězový e-mail, navštivte tuto databázi a ujistěte se, že právě Vy nerozesíláte zbytečnou poplašnou zprávu svým přátelům, známým či obchodním partnerům.

http://cs.wikipedia.org/wiki/NetiketaOdkaz na externí web
http://hoax.cz/hoax/netiketaOdkaz na externí web

Netiketa je jakási pomyslná sbírka pravidel a zásad, která by se měla dodržovat v internetovém světě. Slovo netiketa je odvozeno z anglického net (= síť; častá zkratka pro internet) a slova etiketa.

Mnoho lidí si myslí, že při vstupu do internetového světa mají naprostou anonymitu. Což je velký omyl – téměř vždycky se dá pomocí různých metod internetový uživatel vystopovat. Většina uživatelů si to neuvědomuje, takže permanentně vstupuje do nebezpečí tím, že na chatech nebo diskuzích ostatní uživatele urážejí, vysmívají se jim nebo se o nich vyjadřují vulgárně.

Je třeba si uvědomit, že v internetovém světě bychom se měli chovat podobně jako ve světě reálném, to je jako civilizovaní lidé. Za tím účelem existuje netiketa, pravidla slušného chování na Internetu.

http://www.google.comOdkaz na externí web

Když něco nevím, tak si to vygooglim. Nechápu dotazy lidí na kdejakou kravinu typu: Máš kontakt na tu restauraci? Nevíš, do kolika jsou na tamté poště? Nevíš, co to je XYZ? Nemáš obrázek bílého domu?

Není nic snazšího, než na stránce google do jediného řádku, který tam je, napsat co hledám. Když nevím ani pořádně, co hledám, nebo to napíšu špatně, google sám navrhne správnou variantu. Stane se, že nenajdu ihned to správné, tak zkusím trochu pozměnit hledaný výraz. Je to celkem snadné.

http://www.taksitokurvavygoogluj.cz

(update: stránka není v DNS a nefunguje)

Tuhle stránku jsem si oblíbil, pokud se mě někdo na něco zeptá 3x v průběhu hodiny, krásně ho tutím odbiju.

http://facebook.mistrblogu.cz/pro-hlupaky 

(update 2017: doména již bohužel neexistuje)

Není co dodat, Facebook je bezedná studnice hlupáků. Samozřejmě je na Facebooku spousta inteligentních lidí, ale daleko více je tu hlupáků.

No spíš ne každý inteligentní člověk je na Facebooku, za to každý hlupák tam je.

Bude Facebook placený, bojíte se, že Vám zruší účet, nebo máte jiné pochybnosti? Tak si tohle přečtěte.

 

Určitě to není vše, ale víc mě teďka nenapadá, pokud Vás jo, napište mi to do komentářů a já si doplním své znalosti :).
 

Kategorie

Přidat komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.

Anonym HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <strong>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.