IT bez starostí

Česká pošta státní moloch, díl 2. - Poste restante

Z jedné publikace České pošty:
„Pošta je součástí tisíců příběhů po celou dobu svojí existence. V moderní historii jí patří místo v lidských životech bezmála sto let. Nelze ji opominout. Její užitečnost a spolehlivost dokládá každá stránka této knihy. Žije složitým a bohatým životem sama o sobě, je součástí osudů těch, kteří ji potřebují.„

letter-envelope_digitalart
Obrázek se svolením digitalart / FreeDigitalPhotos.net

Bohužel Česká pošta tak nějak není schopna respektovat svou funkci a její zaměstnanci si dělají, co chtějí. Můžete si stěžovat, ale efekt to má jen krátkodobý. Já osobně jsem měl s ČP dva typy problémů.

První byl nedoručováním zásilek, kdy poštovní doručovatel, lidově pošťák, si občas vozí plnou brašnu letáků Penny a moc pošty se mu tam už nevejde. Vozí tak jen obyčejné obálky a oznámení o větších a doporučených zásilkách rovnou hází do schránky. Věřím, že spoustu zásilek nosí zbytečně a přivýdělek se mu hodí, to však neomlouvá, že nevykonává svou práci tak, jak by měl a za kterou je placen. Toho našeho pošťáka jsem s tímhle ale nikdy neprudil, dopoledne doma nejsem a tak tedy až na 2 výjimky v roce to pro mě fakt nosí zbytečně. Navíc používá hlavu a těm, co doma bývají (mateřská, důchodci…) zásilky nosí.

Druhým problémem je, že když už mi něco nese (asi zrovna nenese jiné letáky) a nejsem doma, předá zásilku sousedce. Dokonce jí to dal jednou i v nedalekém obchodě. Rád bych někdy viděl, jak vypadá ten můj zfalšovaný podpis. Naštěstí sousedka je poctivá a vše mi pokaždé přinesla a já nemusel 2 km na poštu. Na druhou stranu, pokud vám chodí průměrně 4 zásilky týdně, začne to sousedku trochu obtěžovat.  A ne každému se chce otravovat své sousedy.

A když se stane, že zásilku nikomu nepředá, vyrážím osobně na poštu, kde si zásilku můžu vyzvednout až 30 minut před zavírací dobou, pokud je to zásilka z toho dne. Bohužel to je zde největší fronta. Přes den fungují dvě přepážky, zatím co v uvedenou dobu jedna paní odejde do skladu třídit zásilky a v době největšího návalu tu zůstane jen jedna a jak to tak bývá, ta nejpomalejší.

Jak se vyhnout takovýmto nepříjemnostem? Nabízelo by se nechat si zásilky posílat do práce. To ale pro někoho není možné. Zkuste tedy využít Poste restante.

Poste restante

Umožňuje nechat si poslat zásilku na konkrétní poštu, kde zásilka zůstane uložena, nedochází k pokusu o doručení. Výhodou je, že to nic nestojí, zásilka by se neměla nikde ztratit nebo skončit v cizích rukách a můžete si ji nechat poslat na jakoukoli poštu, třeba tu, kolem které chodíte cestou z práce. Nevýhodou je, že Vás nikdo neupozorní, když zásilka dorazí. Prostě si sem musíte dojít nebo zavolat a zeptat se.

U českých zásilek není problém, odhadnete dobu dodání nebo máte přímo trackovací číslo a zásilku si ohlídáte v systému Track&TraceOdkaz na externí web. Pokud ale jde zásilka ze zahraničí, nezbývá, než si sem prostě chodit.

ČP nově nabízí službu Balík Na poštu. Umí to to samé, co Poste restante s tím rozdílem, že o uložení zásilky jste informování e-mailem a SMS.  Jenže to stojí víc a jde to jen u českých zásilek, které si přece můžete trackovat. Takže to podle mě postrádá smysl. Navíc málo který odesílatel s touto službou souhlasí.

A jak tedy na Poste restante? Jednoduše, napište adresu ve formátu podle vzoru níže.  Místo ulice napíšete Poste restante, Město a PSČ musí být přesně takové, jaké má daná pošta.

Václav Krejčí
poste restante
304 00 Plzeň 4

Takto adresovaná zásilka zůstane uložena na uvedené poště a musíte si ji přijít vyzvednout.

Další díly seriálu:
Česká pošta státní moloch, díl 1. - prodloužení úložní doby
Česká pošta státní moloch, díl 3. – pojištění zásilky

Komentáře

zkus troch premyslet, a dojde ti ze letaky co ten chudak musi tahat nejsou zadny privydelek navic...

Poštovní doručovatelé mohou zásilku předat sousedovi, sousedce, nebo komukoliv v baráku, není-li do vlastních rukou. Osoba, která zásilku převezme se podepíše SVÝM podpisem, takže žádný Váš zfalšovaný podpis není!! Vy byste měl mít ve schránce oznámení, komu poštovní doručovatel zásilku předal. Toto vše je v souladu s Poštovními podmínkami. Poštovní podmínky jsou Vám k dispozici na každé poště. Než si člověk na něco ztěžuje, měl by si nejdřív ověřit, jestli si vůbec má na co ztěžovat!

Trvalý odkaz

In reply to by Anonym (neověřeno)

Přiznám se, že podmínky jsem nestudoval, přesto mohu rovnou odpovědět, že bylo jednáno v rozporu s nimi.

Mám potvrzeno, že v několika případech byl podpis přímo zfalšován a ani v jednom z případů jsem neobdržel do schránky žádné upozornění. Sousedka za mnou přišla večer rovnou se zásilkou. Případně, pokud jsme nebyl doma, strčila mi lístek za dveře. Předpokládám, že tento postup tedy není v souladu s Poštovními podmínkami.

Přidat komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.

Anonym HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <strong>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.