Krása příkazového řádku ve Windows

Příkazový řádek je taková zajímavá věc. Osobně si myslím, že lidi, kteří používají počítač, se dělí na dvě skupiny. Ti, kteří o příkazovém řádku alespoň slyšeli a ti, kteří jej používají.

Příkazový řádek, v angličtině Command promt, zkráceně CMD, je takové to obyčejné černé okénko, do kterého se píší příkazy a když nějaký napíšete dobře a odenterujete jej, něco se pravděpodobně stane :). To, jak je používat, nebo v něm programovat, tu zmiňovat nebudu. Je toho plný internet, stačí jen googlit. Pro zajímavost snad uvedu jednu stránku, kterou jsem si oblíbil jako zdroj nápovědy - http://ss64.com/nt/Odkaz na externí web.

Vlastně ani nevím, kdy jsem použil CMD poprvé, asi na Windows 95 a mám pocit, že tam se to ještě psalo celým svým názvem, tedy command. Pustil jsem jej, protože jsem to viděl v časopise (pravděpodobně ABC). Jenže jsme zjistil, že stejně nevím k čemu by mi byl a zase jsem to pustil z hlavy. Aktivněji jsem ho vlastně začal používat trochu na střední při informatice (tehdy takový hodně okrajový předmět na hodně zastaralých strojích) a následně až na koleji, kdy jsem se rozhodl vypomáhat jako správce kolejní sítě. V tomhle okamžiku byl dobrý na zjištění IP adresy, případně pingu.

Léta šla a během práce u RadonixuOdkaz na externí web jsme potřebovali malej skriptíček na kopírování dvou souborů, abychom jej nemuseli u uživatelů vyhledávat a pracně vkládat do daných adresářů. Otázka byla, jak to udělat co nejsnadněji a aby to fungovalo na všech PC, které nám procházejí rukama? Udělám to v CMD, protože CMD má prostě každý PC s operačním systémem Windows a tak to tedy bude fungovat přece všude.
Dobře, tak jsem něco zbastlil. Co dál, co tam přidat ještě jednu drobnost. OK. No a nešlo by tam i tohle, dyť to urychlí práci a tohle by tam taky mohlo být, sice to nic nedělá, ale aspoň nám to připomene, co máme udělat. Ve finále z toho byl 500 řádkový skript. Na ukázku se můžete podívat zde.

Musím říct, že jsem se nikdy nenaučil žádný programovací jazyk. Nikdy mě to ani nebavilo, ve škole jsme každého půl roku měli totiž jiný jazyk a když už jsem se trochu něco naučil, zase to bylo celé jinak. Ale CMD je v něčem jiný. Nemusíte si nic instalovat, pokud používáte Windows a jako že drtivá většina PC ano a co se týká zákazníků, se kterými jsme pracoval, tak s Windows jich bylo 100%. Nic neřešíte, skript pak funguje všude stejně bez jakékoli úpravy. A pokud chcete něco změnit, stačí si jej jen otevřít třeba v poznámkovém bloku, ten je totiž taky na každém PC s Windows stejný. A když nevíte, CMD má celkem detailní nápovědu. Stačí napsat třeba xcopy /?.

Jak to pokračovalo dál? Používal jsem program Cobian backup na zálohování dat, jenže jak šly nové verze, přestal být spolehlivý a dokonce neuměl kopírovat data ze síťového disku na lokální disk. Takže jsem vzal poznámkový blok, sepsal jednoduchý skriptík (řádově minuta), přejmenoval koncovku z *.txt na *.cmd a vytvořil naplánovanou úlohu ve windows, která říkala, že se každý pátek v 10:00 spustí soubor zaloha.cmd. Ta provede jednoduchým skriptíkem překopírování všech souborů ze síťě, které se změnily od poslední zálohy. To vše snadno, bez instalace a hlavně to vždy fungovalo. Jen je potřeba ručně vypsat všechny soubory nebo složky, které chcete zálohovat a to s kompletní cestou. Opět ukázka skriptíku zde.

Naplánovaná úloha ve Windows

No, konec chvály CMD. Hodně lidí by teď asi namítlo, že sem blázen, přece kdo normální by dobrovolně používal CMD? Ano, jsou tu i názory proti, ale zkuste mi navrhnout lepší řešení v následujícím příkladě:

Organizace má 600 PC, ročně se jich cca 100 obmění, i když se nové stroje instalují z již přizpůsobeného obrazu, spousta věcí se pak musí nastavit ručně. Po přihlášení uživatele tak přichází na řadu připojení síťového disku, vyplnit iniciály v MS Office, nastavit zálohování a opravu gramatiky, nakopírovat konkrétní konfigurační soubory, smazat nebo nahrát soubory dle funkce uživatele, nastavit e-mailový účet, připojit tiskárny, odklikat první spuštění některých programů, vypnout hlášky o aktualizacích, doinstalovat specifický software. Na PC jsou OS Windows XP, Vista i W7, používají se histroricky různě upravené image a to na PC i notebooku. Jak to udělat, abychom mohli takový skriptík mít na flashce a aby fungoval všude? Podmínkou je, že v některých krocích se nás skript ptá, zda operaci má udělat a případně kterou z nabízených možností. Navíc aby bylo možné jej rychle editovat a aby jej mohl případně upravit i někdo jiný, než já? Zde mi přijde použití CMD rozhodně vhodné.

Tak to by k zastávání se CMD stačilo. Přesto všechno, kolik hodin jsem ve společnosti CMD strávil (možná stovky hodin), nikdy jsem neřešil jeho vzhled, nebo funkcionalitu. Přitom mě ale štvalo, že barva je občas nepřehledná, že když chci vykopírovat nějaký text, musím kliknout pravým myšítkem - Označit - vybrat text - Enter a při vkládání zase pravým myšítkem - Vložit. Přitom stačí dvě rychlé úpravy a dostaneme příjemnější zobrazení a hlavně rychlé označení textu, zkopírování do schránky stiskem enteru (ještě tohle odbourat, aby to bylo jako v linuxu nebo v putty) a vložení pravým myšítkem. Hezky je to vidět na obrázcích níže. Rychlé a použitelné. Nad barvou jsem chvíli přemýšlel a ta zelená mi přijde asi nejčitelnější a přitom příjemná.

CMD

Barva textu

 Režim rychlých úprav

Konečná úprava CMD

UPDATE: Na SmíťovoOdkaz na externí web doporučení jsem vyzkoušel náhradu CMD s názvem Console2 a to včetně jeho nastavení a musím říct, že je to o hodně příjemnější práce. Doporučuji tedy následující řešení: smitka.org/blog/nahrada-cmdOdkaz na externí web. Trochu jsem ještě upravil to nastavení, které vidíte na obrázku níže. Stáhnout si ho můžete zde.

CMD
Console2 k nerozeznání od klasického CMD

CMD
Console2 s taby - už je poznat rozdíl :)


>> Líbil se Vám článek? Ohodnoťte mě <<

Kategorie