Vážně si půjdete koupit notebook do některého elektrořetězce? - díl 2.
Minule jsme si řekli něco o odměňování prodejců, příklad výpočtu jejich provize a proč vůbec preferují jisté produkty před jinými a o těch ne TOP tvrdí, že ty nejsou to pravé pro vás.
Dnes se podíváme na příslušenství a něco málo na služby.
Příslušenství
Tady se jedná o krásný příklad psychologické manipulace.
Když půjdete do obchodu koupit jen papír do tiskárny, koupíte nějaký obyčejný za 70 Kč, HDMI kabel kolem 300 Kč, SD kartu za pár korun, brašnu na notebook si vyhlídnete někde kolem 1000 Kč a bezdrátovou laserovou myš k notebooku za 800-1000 Kč.
Když si ale budete kupovat notebook, prodavač vás zasype argumenty, co všechno nutně budete potřebovat a když to nekoupíte teď, tak ani nevíte, kde to jinde koupit. A jelikož platíte 17 000 Kč za notebook, tak vás už přece nevytrhne si koupit HDMI kabel za 1500 Kč, myš za 1200 Kč a brašnu za 1400 Kč. K tiskárně taky rovnou vezmete papír za 150 Kč.
Porovnejte si uvedené ceny, jaké krásné marže na nich obchod má. Možná máte záruku nejnižší ceny na notebooku, ale na příslušenství si vás hezky natáhnou.
Služby
A co se skrývá pod službami? Začnu s těmi, které smysl možná mají a tou je prodloužená záruka nebo pojištění.
Záruku si můžete prodloužit ze zákonných 2 let třeba až na 5 let. Jestli vám to za to stojí, je na zvážení. Cena bývá kolem 10% z prodejní ceny při prodloužení o 3 roky. Za to pojištění třeba za 1000 Kč vám dle prodavače zajistí vyplacení peněz při krádeži či zničení notebooku a někdy ještě prodlouží záruku na 3 roky (tedy o rok). Ovšem tady pozor, vždy si pečlivě přečtěte pojistné podmínky, může se snadno stát, že se s notebookem skutečně něco stane a pojišťovna se pak ohradí, že zrovna na tuhle skutečnost se pojištění nevztahuje. Smutné je, že sami prodavači neví, na co všechno se pojištění vztahuje.
Mezi naprosto zbytečné služby pak patří takzvaná Prvotní instalace (zavádějící název), základní softwarové vybavení a antivir.
Prvotní instalace je služba, kdy vám prodavač vnutí názor, že na notebooku není systém zcela nainstalovaný a je potřeba jej doinstalovat. Navíc takovýto úkon je údajně těžký a časově náročný. Služba je zpoplatněna částkou cca 600 Kč.
Pozor, to je blbost, systém zde vždy nainstalovaný je! Pouze po prvním zapnutí se spustí takzvané OOBE, tedy prvotní konfigurace po spuštění PC. Je to hezký a jednoduchý průvodce, který zvládne každý. Bude po vás chtít zkontrolovat čas, napsat vaše jméno, vybrat, jak se váš notebook bude jmenovat a odkliknout, že souhlasíte s licenčními podmínkami. Poté se notebook chvíli sám donastavuje a za cca 5 až 15 minut vás přivítá a máte hotovo. Po nějaké chvilce vás pak ještě vyzve k vypálení recovery DVD. Jedná se o zálohu vašeho systému na cca 3 DVD. Opět vše zařídí průvodce, my jen klikáme na Další a měníme DVD v mechanice.
Bravo, teď jste si ušetřili 600 Kč jen proto, že máte IQ alespoň 90 ( nebo i méně?) a umíte se řídit jednoduchými pokyny. Pokud byste si přece jen nevěděli rady, tak vám to odklikám třeba za kus štrůdlu.
Update: přemýšlel jsem nad pozitivem této služby a našel jsem jedno. Pokud si koupíte notebook a doma zjistíte, že nejde třeba mechanika, budete muset notebook odnést na reklamaci a čekat až 30 dní na vyřízení (neplatí u Dellu s NBD zárukou). Pokud využijete službu Prvotní instalace, tak se při ní tato závada projeví a notebook vám vymění za jiný ze skladu (tedy pokud jej mají). Z praxe nevím, že by nešla některá komponenta a když už se rozbije, tak většinou až za nějaký čas používání. Za to případ, kdy nešel notebook ani zapnout, jsem už zažil. Zde jej ale vyměnili okamžitě za jiný.
Základní softwarové vybavení by vás vyšlo už tak na 900. Kromě Prvotní instalace pak obsahuje instalaci základních programů jako jsou: JAVA, Flash player, codecy, Firefox, ICQ, Skype, nějaký ten přehrávač. Pozor, antivir vám tam žádný zadarmo nedají, budou vám nutit jejich předražený.
Pokud vám je ale někdo vyjmenuje, tak už není problém si je stáhnout třeba ze stahuj.cz a jednoduše nainstalovat. Zde ale upozorním, abyste jen bezhlavě neklikali na Další a Další, ale čtěte si, co vám to píše. Odškrtněte to, co není důležité. Třeba u přehrávače, že nechcete toolbar nebo nastavit jakýmkoli způsobem váš prohlížeč. Prostě to všechno očesejte, aby se nainstaloval pouze samotný program bez zbytečných nesmyslů okolo. Opět platí zásada: Čtěte si, co vám průvodce instalací píše a alespoň trošičku přemýšlejte.
Příště ještě shrnu, jak to je s sntivirovým programem, proč vám vůbec prodavač služby a příslušenství nutí, pár paradoxů a kde spíše koupit notebook.
Další díly seriálu:
Vážně si půjdete koupit notebook do některého elektrořetězce? - díl 1.
Vážně si půjdete koupit notebook do některého elektrořetězce? - díl 3.
>> Líbil se Vám článek? Ohodnoťte mě <<