IT bez starostí

Co zajímavého jsem zažil nebo poznal. Pár dobrých rad a tipů na dění kolem nás.

Praktické tipy pro rodiče s dětmi

Dnes bych se rád podělil o pár tipů tak trochu mimo běžná témata. Zaměřím se na věci, které zjednoduší život rodičům s malými dětmi. Dozvíte tipy na přechod dítěte z postýlky do postele, jak si levně pořídit dostatek úložného prostoru, vyrobíme si týdenní kalendář pro malé děti a řekneme si, kam pověsit všechny ty úžasné dětské výtvory. Tak pojďte, více se dozvíte v příspěvku.

Negativní zkušenost s autoservisem Autíčka Liška

Někdy v roce 2014 se mi stala taková zajímavá příhoda. Jezdil jsem se svým Focusem (Ford) do autoservisu Autíčka LiškaPostel Tarva z Ikea, kteří původně sídlili na Slovanech v Papírnické ulici vedle Billy. Dnes je najdete v Bendově ulici na Jižním předměstí. Prý Pohodový Plzeňský autoservis, ne tak docela.

Dlouhodobě jsem s nimi totiž měl problém, na autě neustále opravovali jednu závadu a to houpání otáček. V červnu 2013 jsem zde měl auto na velkém servisu (rozvody, vodní pumpa, všechny filtry apod.). Jenže po servisu začaly v autě houpat otáčky na volnoběhu. Tedy závada až po servisu. Při zastavení vyskočily až na 2500 ot/min a pak spadly klidně až na 500 ot/min a občas motor dokonce zhasl. Pokud to motor ustál, tak na volnoběhu houpaly právě v tom intervalu 500-2500 ot/min.

Náklady na provoz vozidla

Nedávno jsem se tu zmínil o tom, že není sranda si pořídit byt. Podobným tématem je i pořízení automobilu. Babička mi vždycky říkala, kup si auto, dneska to stojí pár korun. Ano, pořizovací cena ojetiny dnes nemusí být astronomická. Pokud budu chtít auto jen na popojíždění, pořídím si třeba Škodu Felicii za 7 000 – 10 000 Kč a vím, že svoji službu mi udělá. Ale nikdo už nepřemýšlí nad náklady spojené s provozem automobilu. Tedy palivo, pravidelné prohlídky (STK), povinné ručení, servis, výměna oleje, pneumatik, stěračů, doplňování vody do ostřikovačů, dálniční známka atd.

Hypotéka - komentář

Často slyšíme především z příbuzenstva: „Nebydli v podnájmu, něco si přece kup. Proč platíš někomu, vždyť to samé by si mohl platit bance jako hypotéku“. A úplně nejčastěji to je pak slyšet od starších lidí, kteří nikdy hypotéku nemuseli řešit, protože sami platili pár korun nájem v obecním bytě a nakonec si byt odkoupili za řádově desítky tisíc, maximálně do 200 000 Kč. Zatímco Vy jste po škole, na začátku pracovní kariéry a možná je rodina na cestě.

Ano, může to být klidně pravda. Koupit nemovitost je samozřejmě investice do Vaší budoucnosti a jednou byt stejně budete muset koupit. Ale není potřeba se do toho vrhat po hlavě. A vůbec ne bez propočítání výdajů.

Dětská hřiště, koutky a hlídání v Plzni

Možná stejně jako já pátráte po tom, kam vyrazit s dětmi, když je venku ošklivo, zima nebo se chcete prostě jenom najíst a dát si někde kávu. Když jsem byl s naší malou na rodičovské dovolené, často jsem při ošklivém počasí (leden-březen) přemýšlel, kam vyrazit. A tak jsem si udělal takový svůj seznam. A byla by škoda se o něj nepodělit. Můžete si zobrazit všechny tipy na jedné mapě, abyste věděli, kam to máte nejblíž. Mapu najdete ZDE.

Pokud Vás napadne další místo, nebo naopak máte aktuální informace k již uvedeným, dejte vědět do komentářů pod příspěvkem a já je opravím nebo přidám. Seznam se týká pouze města Plzně a je rozdělen na kategorie: Dětská hřiště, Kavárny, Restaurace a Hlídání. Poslední aktualizace  5/2016.

Rekonstrukce bytu

Již jsem zde popisoval průběh vybírání bytu a sjednávání hypotéky. Nyní bych rád zhodnotil to, co následuje snad po každé koupi nemovitosti, tedy její rekonstrukce. Věřím, že spousta lidí koupí již rekonstruovaný byt nebo prostě rekonstruovat nechtějí. Většina ale nějaký typ rekonstrukce řešit bude. Jak to probíhalo u nás? Posuďte sami.

Ze všech těch čtyřiceti bytů, které jsme si prohlédli, byly dva, které by nebylo potřeba asi rekonstruovat. Zbytek pak byly byty po zesnulém příbuzenstvu, po několika podnájemnících nebo prostě po odstěhování rodiny do rodinného domu. Ve všech případech tedy byt v původním stavu nebo dlouhodobě neudržovaný. Za sebe mohu říct jediné, tu nejšpinavější práci rozhodně udělejte okamžitě po koupi, před nastěhováním. I kdybyste si na to měli půjčit víc, než jste plánovali. Tím myslím rozvody elektřiny, vody, topení, koupelnu, bourání futer, výměnu oken. Tohle všechno nadělá tolik hluku, suti a prachu po celém bytě, že dělat to po nastěhování je hloupost a stavební prach Vám bude létat bytem ještě několik týdnů.

Recenze kočárku Camarelo Eos

Najít vybavený sportovní kočárek dnes není zas tak jednoduché. Na trhu jsme našli pouze jeden takový, který splňoval všechny naše požadavky a jeden, který by připadal ještě v úvahu. Roli samozřejmě hrála i cena. Za sportovní kočárek jsme chtěli dát maximálně 5 000 Kč. Volba padla nakonec na model Camarelo EOS.

Hypotéka

Když jsme se na podzim roku 2012 rozhodovali koupit byt, nevěděli jsme pořádně, co nás bude čekat. Jak dlouho to bude trvat. Zkoukli jsme odhadem 50 bytů, z čehož se nám líbily pouze 4. První byl příšerně předražený v ošklivé lokalitě (o více jak 1/4 více než ostatní, ulice Sladkovského), druhý byl s dost nevyjasněnými poměry (Guldenerova), třetí mimo Plzeň (Líně, problém s prodávajícím, z prodeje sešlo) a tak nám zbyl vlastně jen jeden jediný. Pokud se rozhodujete, zda budete hledat přes realitku nebo bez ní, tak můžu říct jedno, realitní trh je divoký západ. A šlo se do banky. Budete muset dodat rezervační smlouvu nebo návrh kupní smlouvy, LV na byt, odhad bytu, potvrzení příjmu ze zaměstnání nebo daňové přiznání z podnikání, 3 výpisy z běžného účtu, kam chodí výplata.

SIMT - simulátor MHD

Zatím ne moc známým, za to s obrovským potenciálem je simulátor SIMT. Byl jsem u jeho prvního oficiálního zveřejnění, kdy byl skutečně ještě v plenkách a možná byl trochu risk ho ukázat takto s holým zadkem veřejnosti. Přesto si myslím, že to byl krok správným směrem. Od té doby radostně pozoruji, jak se slibně vyvíjí. Je až neskutečné, kolik času a úsilí celému projektu autoři věnují, přestože jsou na to pouze dva. To tedy klobouk dolů.

Stvořit něco takového, to musí být pro člověka skutečně koníčkem. O to víc autory musí mrzet nařčení desítek hráčů (i těch potenciálních), že na simulátoru vydělávají a že by měl být zdarma.  Málo kdo si ale uvědomí, co stojí na pozadí celého SIMTu. Kolik hodin práce tráví autoři programováním a modelováním. Kolik stojí nákup serveru, na kterém SIMT musí běžet. Kolik stojí provoz takového serveru, tedy elektrická energie, připojení k internetu. Kdyby na tom ještě měli vydělávat, musela by být cena za zlatou verzi úplně někde jinde. Osobně věřím tomu, že tyto příspěvky pokryjí možná chod a upgrade serveru. Autoři navíc celý projekt sami dotují svojí prací a svým časem. Takoví lidé by si měli uvědomit, že nežijeme v komunismu. I když někdo chce na svůj vývoj příspěvek, neznamená to, že na tom vydělává, možná by se jen rád dostal aspoň na nulu, zaplatil nezbytné náklady.

Subscribe to Zajímavosti a tipy