Vážně si půjdete koupit notebook do některého elektrořetězce? - díl 3.

Minule jsem osvětlil, jak je to s příslušenstvím, nakousl jsem služby a slíbil, že budu pokračovat Antivirem. Dále rozvedu, proč vám vůbec prodavač služby a příslušenství nutí, pár paradoxů a kde spíše koupit notebook.

Antivir je pro mě hodně úsměvnou kapitolou. Trochu mi přijde, že prodavač vás nutí koupit předražený antivir, třeba Norton, za 1200 Kč, ke kterému si pak každý rok budete muset obnovovat licenci za dalších nejméně 1000 Kč a pokud si jej nekoupíte, tak váš počítač se okamžitě zaviruje jen tím, že jej zapnete, přijdete o všechna data a navíc se i notebook úplně rozbije.

Ano, antivir je důležitý, ale existuje několik kvalitních antivirů, které jsou zdarma a dle mého názoru i lepší než je Norton. Třeba Microsoft Security EssentialsOdkaz na externí web přímo od Microsoftu nebo AvastOdkaz na externí web. Jejich instalaci by měl zvládnout každý.

Update: Abych předešel diskusím. Někdo by mohl namítnout, že uvedené dva free antiviry nejsou kvalitní. Zastávám názor, že jsou lepší než předražený Norton. Z antivirů zadarmo jsou jedni na špici a sám jej používám pro své klienty a bez potíží již i několik let na desítkách stanic. Navíc sežeňte free antivir do firmy. V podmínkách je vždy free pro nekomerční účely. Microsoft Security Essentials je free i pro firmy do 10 počítačů.

Proč vám prodavač tohle všechno nutí? Z každé prodané služby nebo příslušenství má opět nějakou tu korunu do vzorečku (viz první díl), obchod má hodně dobrou marži a v případě služby jsou to prachy bez nákladů (600 Kč jde obchodu, prodavač se s tím patlá a nemá z toho de facto nic). Pokud se prodavači povede prodat za den více služeb, než je norma, čeká ho pochvala před nastoupenou jednotkou.

Můj příspěvek by se asi prodavačům nelíbil. Zkuste ale při nákupu trochu přemýšlet. Doporučuji si na internetu najít pár typů notebooků, o které máte zájem, jít si je do obchodu osahat a pak si je objednat přes internet. Dobrým kompromisem jsou obchody CzechComputer.czOdkaz na externí web nebo Alza.czOdkaz na externí web. Zde nakupujete přes internet, ale vyzvednout si to můžete na hodně místech po ČR v takzvaných prodejních galeriích.

Nákupem na těchto serverech ušetříte někdy hodně velké částky, přitom vyzvednutí nebo případné reklamace vyřídíte přímo na kamenné pobočce.

Tak a je čas zmínit i několik paradoxů.
Kupujete notebook, ale skladem již není a budete si brát poslední vystavený kus? Pokud by vám nabízeli službu Prvotní instalace a vy ji využijete, tak jste oslové. Protože vystavený a spuštěný notebook přeci už je "doinstalovaný". Ba naopak už je v něm i nějaký ten balast. Většinou obchodní prezentace a spořič s logem obchodu včetně podivného pojmenování notebooku.

Pokud už byste si brali poslední vystavený kus, požádejte o slevu. Když si budete trvat na svém, můžete vyjednat i několik procent. Ale opravdu si trvejte na svém. Fíglem prodejce je, že cenu nechají, ale dají vám jakoby nějakou službu zadarmo. Třeba, že vám ze 17 000 Kč sleví, ale jen když si k tomu vezmete nějakou službu. Ve finále dostanete slevu 900 Kč, když si přikoupíte službu kompletní instalace za 900 Kč a nebo ještě vtipnější, když vám sleví 1200 Kč a prodají vám za stejnou částku antivir, který si normálně můžete pořídit zdarma.

Závěrem 

Pokud se nechcete o nic starat nebo jste hloupí a nedokážete postupovat podle instrukcí, tak běžte do elektro řetězce a kupte si notebook hezky se vším všudy :).

Kompletní instalace a antivir = klidně něco kolem 2000 Kč, nemáte jistotu, co s tím provádějí, zda odškrtli všechny nepotřebné toolbary a zda poslední vystavený kus někde neupadl, nebo že do něj nemlátili neposlušné děti, které tu pobíhají při nakupování s rodiči.

Když už si tu notebook koupíte, nekupujte si k němu žádnou zbytečnou službu a přijďte za mnou. Za 500 vám notebook nastavím přesně na míru, nainstaluji veškerý software a i jej nastavím na míru, provedu zálohu a nainstaluji antivir. Co vy na to? Kontaktů na mě máte dost ;););).

Další díly seriálu:
Vážně si půjdete koupit notebook do některého elektrořetězce? - díl 1.
Vážně si půjdete koupit notebook do některého elektrořetězce? - díl 2.

>> Líbil se Vám článek? Ohodnoťte mě <<